Tahle země je naše, hlásají herci v hospodě na Praze 6. Divadelní zážitek, který rozděluje i spojuje




Eda se po letech vrací z Prahy domů na vesnici. Setkání s partou starých známých v nádražní hospodě odhaluje rozdílnou životní cestu těch, co odešli za lepšími příležitostmi a těch, kteří zůstali. Ve hře Tadeáše Stanka a Ondřeje Kulhavého, jež se odehrává v hospodském prostředí Klubu 66 Radost na Praze 6, se představují v hlavních rolích Tomáš Weber, Ctirad Götz nebo Daniel Rous.

Autorská inscenace Tahle země je naše, která měla premiéru 13. října 2024 v Klubu 66 Radost, přináší nejen kulturní zážitek, ale i prostor pro zamyšlení nad současnými společenskými tématy. Příběh sleduje návrat syna do rodné vsi, kde se setkává se svým otcem a bývalými přáteli. Na pozadí jejich setkání se rozvíjí střet dvou odlišných světů – pražské kavárny a české hospody, liberálního centra a opomíjené periferie. Skrze dialogy a vyhrocené situace hra otevírá otázky, jak rozdělenou společnost znovu spojit a jak překonat předsudky, které obě strany často sdílejí.

Autorem textu je politolog Tadeáš Stanko, který se zaměřuje na rehabilitaci hlasů často opomíjených společenským diskurzem. „Naším cílem bylo přinést hru, která bude nejen bavit, ale i otevírat palčivá témata dnešní společnosti. K napsání textu mě motivovalo to, jakým způsobem se ve veřejném diskurzu často chápe problém rozdělení společnosti a populismu. Vytváří se představa, že zde existují paralelní skupiny lidí. Jedni jsou racionální, spravedliví, ohleduplní a altruističtí a žijí ve městech, a proti nim stojí skupiny iracionálních deprivovaných dezolátů z periferií, kteří myslí jen na svůj osobní prospěch. Cílem je pokusit se tento obraz narušit. Městské elity konfrontovat s jejich samolibou arogancí a pokusit se také nalézt racionalitu vyloučených lidí z periferií,“ vysvětlil autor.

Režie Ondřeje Kulhavého posiluje autenticitu hry využitím prostředí Klubu 66 Radost, kde se diváci stávají přímými svědky dění – scéna je postavena do uličky mezi nimi, což je nutí zaujmout svůj vlastní pohled na příběh. „Text i samotné inscenování vnímám jako důležitý prostředek k reflexi rozdílů mezi životy ve velkých centrálních městech a na periferiích. Propojení mladých studentských tvůrců z JAMU a DAMU společně se staršími a zkušenějšími herci, hraní v netradičním prostoru – to vše vnímám jako obrovskou zkušenost,“ svěřil se režisér.

A proč si pro inscenaci vybral právě prostor Klubu 66 Radost? „Považuji ho za ideální místo, které připomíná typickou českou hospodu. Právě zde může vzniknout autentická diskuze na téma, které inscenace otevírá.“

Do hlavní role Edy, mladého muže, který se po letech úspěšné kariéry v Praze vrací do rodné vsi, byl obsazen herec Tomáš Weber. „Tahle hra myslím šikovně nastavuje zrcadlo všem, kdo jdou kvůli svému přesvědčení přes všechny zásady. Moje postava Edy je rozporuplná, chce všechny zachránit, ale zároveň spoustou lidí vnitřně opovrhuje,“ vysvětlil Weber. „Sám navíc pocházím z menšího města, takže jsou pro mě některé z dialogů, které ve hře vedeme, dost známé,“ dodal.

Hra měla už několik úspěšně vyprodaných repríz a nyní se vrací s dalšími třemi představeními naplánovanými na 15. ledna, 6. února a 20. února 2025 do prostoru Klubu 66 Radost na pražském Břevnově. Inscenace, ve které se v rolích obyvatel vesnice představí Ctirad Götz, Daniel Rous, Jan Pařil, Kryštof Lepšík či Tereza Havránková, se však chystá také vyjet do dalších měst.

Projekt byl finančně podpořen Státním fondem kultury ČR, Divadelním grantem DILIA a Prahou 6.

Obsazení:

Eda: Tomáš Weber

Jarda: Ctirad Götz

Karel: Daniel Rous

Michal: Jan Pařil

Luděk: Kryštof Lepšík

Karolína: Tereza Havránková

Fotogalerie