Advent v Livignu: Tradiční oslavy a kouzlo Vánoc v srdci italských Alp




Malebné alpské městečko Livigno se během adventu mění v doslova pohádkovou destinaci. Přestože většina návštěvníků v zimě přijíždí primárně za sjezdovkami a výhodnými nákupy, místní obyvatelé o Vánocích dodržují několik tradic, které dodávají tomuto období nezapomenutelnou sváteční atmosféru. Jaké zážitky tady na vás čekají?

Pokud se na začátku prosince vydáte do Livigna, pravděpodobně to bude za lyžováním. Češi jsou totiž zvyklí, že Livigno od 30. listopadu do 20. prosince 2024 nabízí při minimálním pobytu 4 noci v hotelu (3 dny lyžování) nebo 7 nocí v apartmánu (6 dní lyžování) skipasy zdarma. Celodenní lyžování na svazích může být náročné, a tak chvíle strávené v pohádkové vánoční atmosféře určitě přijde vhod.

Kouzelná vánoční vesnička

Srdcem adventních oslav v Livignu je vánoční trh, který najdete na hlavní nákupní třídě. Dřevěné chaloupky nabízejí nejen lokální delikatesy, ale také ručně vyráběné ozdoby, svíčky a další doplňky, které mohou být ideálním dárkem pod stromeček. Údolím se line vůně pečených kaštanů, svařeného vína, známého pod jménem Vin Brulè, a tradičních vánočních sladkostí, ke kterým patří například italský dort panettone, pečené kaštany nebo jablečné fritters se skořicí.

Pokud hledáte originální vánoční dárky, jste na správném místě. Město je známé svou bezcelní zónou, která má historické kořeny. V roce 1805 zavedením celní výjimky Napoleon Bonaparte umožnil rozvoj tohoto systému, který pokračoval pod Habsburky, Italy a nakonec i Evropským hospodářským společenstvím. Dnes je Livigno oblíbené nejen pro lyžování, ale i pro nákupy bez celních poplatků. Návštěvníci si zde pořizují hlavně oblečení, kosmetiku, parfémy nebo zimní výbavu.

Vánoce začínají dnem svaté Lucie

V Itálii ještě donedávna nenosil dárky Ježíšek, ale svatá Lucie. Tento svátek se připomíná 13. prosince a je spojený s legendou o světici, která žila před více než 1700 lety. Svatá Lucie pocházela z bohaté syrakuské rodiny, ale její život se změnil, když se rozhodla věnovat pomocí chudým a zachovat si panenství. Za tuto volbu byla mučena, nikdy ovšem neztratila svou víru.

V mnoha italských regionech, včetně Livigna, se na svatou Lucii vzpomíná zejména v noci z 12. na 13. prosince, kdy obchází se svým oslíkem domy a schovává po různých koutech drobné sladkosti, ovoce a dárky pro hodné děti. Podobně jako u nás oznamuje příchod Ježíška s dárky zvonění zvonku, tak i v Itálii ohlašoval příchod svaté Lucie zvonek. Děti přitom nesměly svatou Lucii vidět, protože ten, kdo byť ji jen jedním pohledem spatřil, nedostal podle pověsti nic. Dnes je tento významný den spojený v celé Itálii s řadou církevních oslav.

Štědrovečerní večeře, která zasytí i zahřeje

Štědrovečerní večeře v Livignu, stejně jako v celé oblasti Lombardie a Alpách, je také v lecčem výjimečná. Pokrmy jsou zde hutné a vydatné, protože během dlouhých a chladných zimních večerů bylo třeba jídlem nejen zasytit, ale také dodat potřebnou energii i teplo.

Mezi tradiční jídla, která na vánoční tabuli v Livignu nesmí chybět, patří pizzoccheri – těstoviny z pohankové mouky, podávané s bramborami, zelím, česnekem, máslem a strouhaným sýrem Casera, místní lahůdkou. Další oblíbený pokrm je brasato al vino, hovězí maso pomalu dušené v červeném víně, které se podává s bohatou omáčkou a bramborami nebo polentou. Vzhledem k dlouhým a náročným zimám zde nechybí ani hutné polévky, jako například minestrone nebo luštěninová zupa di legumi. Důležitou součástí tabule je také vánoční pečivo. V Livignu je oblíbený panettone, sladký chlebíček plněný rozinkami a kandovaným ovocem. Na závěr večera se pak podává teplý likér, například oblíbená grappa.

Adventní procesí a mše

V Livignu, stejně jako v mnoha dalších alpských regionech, se Vánoce neobejdou bez tradičních vánočních mší a adventních procesí. Tou nejtypičtější je půlnoční mše, která se koná na Štědrý večer 24. prosince.

Fotogalerie