Objevujte podzimní Vysočinu
Vysočina se k zimnímu spánku neukládá. Naopak! Romantická podzimní krajina se halí do barev a otevřená zůstávají i některá muzea a památky, a to dokonce i ty nejvzácnější zapsané na seznamu UNESCO. Tak přijeďte objevit vše, co jste v létě nestihli, navíc s méně turisty a s kouzelnou kulisou místní přírody.
Do Jihlavy a okolí za zajímavými expozicemi, zvířátky a autíčky
V Jihlavě se nudit nebudete. Za historií zajděte do Muzea Vysočiny, které má otevřeno celoročně kromě pondělí. Muzeum, které bylo založeno už v roce 1892, najdete ve třech architektonicky cenných domech na hlavním jihlavském náměstí. Kromě několika stálých výstav jako třeba Od gotiky po současnost, Živá příroda Českomoravské vrchoviny nebo Lapidárium, si tu můžete prohlédnout také sezónní expozice a v Malovaném sále se konají pestré přednášky. Pod jihlavskou pobočku navíc spadají také okresní muzea v Telči, Třešti a na hradě Roštejn. Celoročně má otevřeno také Dům Gustava Mahlera. V něm se seznámíte s životem a dílem slavného dirigenta a skladatele. Nová expozice se věnuje soužití Čechů, Němců a Židů v Jihlavě. Obě výstavy si můžete projít sami s audioprůvodcem. Pro rodiny s dětmi je k dispozici hudební odpočinková herna, interaktivní obrazovky a videoprojekce.
Právě děti také určitě ocení, že ani v zimě nezavírá místní zoologická zahrada. Tu najdete v příjemném prostředí zalesněného údolí řeky Jihlávky. Je velká tak akorát, rozhodně se v ní nebudete trmácet dlouhé hodiny od výběhu k výběhu. A přesto tu na vás čeká asi tisícovka zvířat pěti kontinentů – Evropy, Afriky, Ameriky, Asie a Austrálie. Specialitou zoo je chov kočkovitých šelem, opic a plazů a volně pobíhající drápkaté opičky tamaríni pinčí. A když už budete v Jihlavě, zajeďte také do nedaleké Příseky, a to obzvlášť, pokud doma máte milovníky automobilů. Tady si totiž můžete prohlédnout ve čtyřech patrech Muzea autíček téměř kompletní sbírku autíček a modelů vyrobených na území Československa ve 20. století. Mezi zhruba 11,5 tisíci vzácnými exponáty uvidíte známou Tatru, škodovky, mechanickou tramvaj, miniaturní tank nebo cisternu na mléko.
Na Žďársko do pohádkové vesničky, Modelového království vláčků a Muzea nové generace
Zábavu pro celou rodinu nabízí i během podzimu nedaleké Žďársko. Pojeďte se podívat, kde bydlí Rákosníček, Karkulka, Budulínek a další pohádkové postavičky. Pohádková vesnička Podlesíčko je součástí ubytovacího resortu Hotel Podlesí v blízkosti města Sněžné na Novoměstsku. Ve vesničce stojí jedenáct samostatných domečků a tři pohádkové apartmány. O víkendech a vybraných dnech se tu pořádají programy s pohádkovými bytostmi, divadelní a loutková představení, trpasličí tvořivé dílničky i karnevaly. Přímo ve Žďáru nad Sázavou, v suterénu Domu kultury, se nachází jedno z největších modelových kolejišť v republice. Na ploše téměř 55 metrů čtverečních budete mít celou Vysočinu jako na dlani. Šest set metrů dlouhé koleje se vinou zmenšenou krajinou v měřítku 1:87. Několik desítek vlakových souprav, ale třeba i autíčka na silnicích se pohybují, blikají a svítí. Celý zážitek je ještě o něco poutavější v nočním provozu, kdy se rozsvítí i pouliční osvětlení a domky. Za návštěvu rozhodně stojí také místní zámek, který byl založený jako cisterciácký klášter a Muzeum nové generace, které návštěvníky se 800 let starou historií celého areálu seznámí. Muzeum je multimediální, kreativní a interaktivní prvky vtáhnou do děje i ty nejmenší.
Do Žďáru, Telče a Třebíče za památkami UNESCO
Na podzim se na Vysočině nezavírají ani ty nejvzácnější památky, které byly zapsány na seznam UNESCO. Hned nad Zámkem ve Žďáru nad Sázavou, na kopci zvaném Zelená hora, stojí jedno z vrcholných děl barokní gotiky od Jana Blažeje Santiniho-Aichla Kostel sv. Jana Nepomuckého. Chrám představuje nadčasové dílo s jedinečnou architekturou a je protkané magickou symbolikou. V říjnu je kostel otevřený o víkendech a státních svátcích a v listopadu vždy v úterý a ve čtvrtek ve třech časech komentovaných prohlídek. Po celý rok je, alespoň částečně, otevřený také státní zámek v Telči. Renesanční stavba, kterou si oblíbili filmaři, se často nazývá Perla Vysočiny a díky své jedinečné podobě je od roku 1992 zapsaná na seznamu UNESCO. Celý areál si můžete projít v rámci několika prohlídek a za návštěvu stojí také okolní zahrady a centrum města. Na památky UNESCO láká také Třebíč. Tady najdete unikátně zachovalou židovskou čtvrť s židovským hřbitovem a baziliku sv. Prokopa v areálu bývalého benediktinského kláštera. A když už v Třebíči budete, nevynechejte také interaktivní expozice v Muzeu Vysočiny Třebíč a expozici Cesty časem nebo Děti Antonína Kaliny.
Více tipů na výlety na www.vysocina.eu