Nadační fond Algo pomáhá dětem postavit se na nohy




Nela, Lydia, Lenka, Majda, Barča či Eliška. To je jen skromný výčet jmen dětí či dospělých žen, kterým finančně pomáhá nadační fond Algotech překlenout složité životní situace, do nichž se shodou nešťastných okolností dostaly. Za 10 let fungování nadace podpořila již více než 120 takových příběhů a rozdělila mezi ně téměř jeden a půl milionu korun.

Nela je dnes čtyřletá holčička, které hned na počátku života v roce 2018 lékaři diagnostikovali poškození mozku. K tomu se přidaly další diagnózy, které dívence nedovolí se vyvíjet stejně jako její zdraví vrstevníci. Rodiče s dívenkou usilovně cvičí, avšak pro výraznější zlepšení zdravotního stavu bylo třeba absolvovat nákladné rehabilitace, které však bylo třeba zaplatit z vlastních zdrojů. Rodiče se proto obrátili na nadaci s prosbou, zda by tyto rehabilitace v Centru Hájek, které Nelu posouvají ve vývoji dopředu, pomohla financovat. „Vzhledem k tomu, že s tímto centrem máme výtečné zkušenosti a víme, že opravdu dětem pomáhá, přispěli jsme na rehabilitace částkou 15 tisíc korun,“ říká za nadaci Petr Loužecký z Algotechu.

Dle jeho slov nadace podporuje zejména děti, které mají zdravotní handicap a potřebují buďto takovéto léčebné pobyty, případně jim nadace přispívá na zdravotnické pomůcky. V poslední době však pomáhá i seniorům, jimž hradí kompenzační pomůcky a případně i matkám samoživitelkám, které potřebují nárazovou pomoc. Například pořizuje vánoční dárky pro děti, hradí jim stravování ve školních zařízeních, dále kupuje kola, koloběžky i pro zdravé děti, aby nebyly vyloučené z kolektivu jen proto, že maminka nemá peněz nazbyt. „Vždy se snažíme z toho množství žádostí vybírat srdcem, přispívat cíleně na konkrétní věci pro konkrétní lidi, ale občas uděláme výjimku a přispějeme i nějaké organizaci. To se stalo například, když se konaly celonárodní sbírky na pomoc lidem zasaženým tornádem či jsme přispívali i na pomoc Ukrajině,“ pokračuje Petr Loužecký a dodává, že peníze nadace získává od lidí ve firmě. Nejde tedy o prostředky, které by Algonadace získávala z dotací či od veřejnosti. „Peníze, které jsme zatím za těch 10 let rozdělili, jsme vybrali více méně jen od našich zaměstnanců. Jsou to jejich dobrovolné dary, které se scházejí na účtu nadace. Občas penězi přispějí i naši zákazníci a část přidává i firma Algotech, ale žádné jiné subjekty do toho nevstupují.“

Díky těmto dobrovolným darům tak mohla Algonadace opakovaně pomoci i patnáctileté Elišce s neléčitelným genetickým syndromem Cri Du Chat a těžkou skoliózou. Po konzultacích s fyzioterapeuty má Eliška šanci skoliózu zlepšit intenzivním cvičením, jenomže ani denní cvičení doma není natolik intenzivní a správně vedené, aby dokázalo dívčin stav zlepšit. I proto Eliška jezdí na rehabilitační pobyty do Centra Hájek a nadace pomáhá jejím rodičům financovat výdaje spojené s touto léčbou.

V Centru Hájek se za pomoci nadace léčí i malá Majda, která trpí spinální svalovou atrofií II. typu. Na diagnózu se přišlo až po roce a půl od narození. V nemocnici následně zahájili léčbu lékem Spinraza, na který reagovala skvěle. Majdě se ulevilo, byla opět to usměvavé sluníčko. Za 14 dní podstoupila druhou dávku a zanedlouho po tom dostala krásný dárek. Pojišťovna jí proplatila genovou léčbu. Dostala šanci s tou ošklivou nemocí zabojovat. „Aby léčba byla maximálně účinná, musí Majda intenzivně rehabilitovat. Pravidelně cvičí jak v Centru Hájek, tak i v hiporehabilitačním centru Mirakl. Abychom pomohli rodině unést nákladné terapie, přispěli jsme částkou 15 tisíc korun,“ říká na závěr Petr Loužecký.