Lze vyzrát na nepříjemné letní horko v budovách? Izolace sníží teplotu až o 6 stupňů




Teploty v létě šplhají do nepředstavitelných výšek a vlny veder nás zasahují stále častěji - za to vše můžeme poděkovat změně klimatu. Průměrná teplota za poslední roky v České republice stoupla o 2 °C. Ve snaze uniknout horku přepínáme klimatizaci na nejvyšší stupeň. To však spotřebovává energii - což nejen stojí peníze, ale také prohlubuje klimatickou krizi prostřednictvím zvýšených emisí CO2. Přitom zabezpečit dům před horkem je podle oborníků jednoduché, a navíc stejná technologie v zimě naopak teplo uvnitř udrží. Nepříliš nákladná úprava navíc zvýší hodnotu nemovitostí.

Efektivní izolace budovy dokáže ušetřit energii na chlazení. Díky tomu šetří emise CO2 a  přispívají k ochraně globálního klimatu. Kvalitní izolace je jedním z nejúčinnějších a nejudržitelnějších způsobů, jak vyzrát na nepříjemné horko v budovách.

„Při dokonalé izolaci domu a zastínění oken může být teplota v místnosti až o 6 stupňů nižší než v domě bez izolace. Dobrá vnější izolace zachytí velkou část tepla, což znamená, že zdivo zůstává chladné. Dokonce i během vln veder s teplotou až 36 stupňů ve stínu se vnitřní teploty v dobře izolovaných masivních domech pohybují pouze mezi 24 a 27 °C – na druhou stranu v nezatepleném domě může být více než 30 stupňů,“ popisuje Martin Trešl, český jednatel společnosti Austrotherm CZ, která je předním evropským výrobcem kvalitní izolace.

Pokud hledáte řešení pro izolaci podlahy, fasády a střechy, neměly by podle odborníků vaší pozornosti uniknout tepelněizolační desky nové generace z expandovaného šedého polystyrenu, které mají díky svému unikátnímu složení až o 20% lepší tepelněizolační vlastnosti než běžný polystyren bílý. „Jsou speciálně vyvinuté pro nízkoenergetické a pasivní domy, ale své uplatnění nachází také u ostatních druhů staveb nebo při rekonstrukcích. Jsou vhodné pro rodinné domy i komerční budovy či průmyslové stavby,“ popisuje Trešl.

Z hlediska tepelné izolace proti horku by se zejména neměla podceňovat střecha, ať už jde o šikmou či plochou. Ideálním materiálem pro ochranu před teplem u šikmých střech je nadkrokevní izolace. Její hlavní výhodou je omezení vzniku tzv. tepelných mostů (místo v konstrukci budovy, ve kterém dochází k většímu průniku tepla). Při tomto typu tepelné izolace se na rozdíl od tepelné izolace mezi krokvemi vytvoří jednotná tepelněizolační vrstva po celé střešní ploše. Díky tomu je možné v interiéru zachovat viditelnou konstrukci krovů, což dodá obytnému podkroví jedinečnou atmosféru.

Teplotní špičky dokážou utlumit i tzv. obrácené střechy, tj. ploché střechy, kde se těsnění proti vlhkosti nenachází nad, ale pod tepelnou izolací. Plocha střechy díky tomu může sloužit k vytvoření tzv. zelené střechy (střechy pokryté vegetací), která ochlazuje budovu, a slouží i svému okolí.

Řešení lze najít, i pokud jste omezení výškou vaší stavby, která se z jakéhokoliv důvodu už nemůže navyšovat. Pak se vyplatí takzvaná supertenká tepelná izolace. „Výhodou tohoto inovativního produktu z tvrzené resolové pěny je kromě superštíhlé konstrukce i extrémně dobrá tepelněizolační hodnota, která převyšuje o víc než 40 % tradiční tepelněizolační materiály,“ dodává Karolína Bočková, produktová manažerka společnosti Austrotherm CZ.