Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech




Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,1 mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou následovat další čtyři centra v Čechách i na Moravě. Setkání mají za cíl zlepšit povědomí o specializované péči a propojit pacienty s odborníky, kteří jim dokážou pomoci. Individuální konzultace budou k dispozici bez předchozího objednání, nebude třeba ani doporučení neurologa, bez kterého se lidé do centra běžně nedostanou. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help.

První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. O dva týdny později bude 14. června následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

Konzultace bez předchozího objednání a žádanky

Součástí Dnů otevřených center je i možnosti individuální konzultace. Jak mohou odborníci ze specializovaných center pomoci lidem s migrénou, vysvětluje neurolog z Městské polikliniky v Praze MUDr. David Doležil, Ph.D., MBA: „V centrech máme bohaté zkušenosti s komplikovanými případy a často tu řešíme migrény, které by se ještě nedávno zdály neléčitelné. Právě proto bych akci doporučil všem, kdo se chtějí o posunu v dostupné péči dozvědět více. Kromě specializovaného centra nabídne další podporu i pacientská organizace a kariérová poradkyně. Cílem je vytvořit přátelské setkání pro všechny, které migréna trápí, a pomoci jim najít řešení.“

Přínos akce potvrzuje i účastnice loňského ročníku Marie: „Na akci bylo s návštěvníky skvěle zacházeno. Vše bylo perfektně vysvětleno a lidé mohli využít také konzultaci se specialistou. Měli tak možnost probrat své obtíže s lékařem v soukromí a zeptat se na cokoliv, co je v souvislosti s migrénou zajímá.“

Městská poliklinika v Praze otevře své dveře 1. 6. 2023 v 15:00

První Den otevřeného centra proběhne letos 1. června v Městské poliklinice Praha (Spálená 12, Praha 1). Akce odstartuje v 15:00 představením lékařů, kteří vysvětlí, jak funguje péče ve specializovaném centru a jaká léčba je nyní dostupná. Pokračovat bude seznámením s aktivitami pacientské organizace Migréna-help a tipy kariérové poradkyně, jak na migrénu v práci. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici individuální konzultace s odborníky přímo na místě. Detailní program najdete na www.omigrene.cz.

Možnost popovídat si s lidmi, které trápí stejné obtíže, ocenila při loňském ročníku akce i Marie: „Konečný kruh sdílení byl opravdu velmi přínosný. Nejen to, jak lidem pomáhá otevřít se a sdílet jejich problémy s ostatními, ale také moment, kdy zjistíte, že v tom nejste sami. Přesně v tu chvíli se vám hned uleví. Lidé se tam navíc dozvědí další informace o migréně a můžou si navzájem poradit.“

Správná léčba může změnit život

V České republice je pacientům k dispozici rozsáhlý systém specializované péče, který nabízí odbornou pomoc a nejmodernější terapii. „Lidé s migrénou mohou mít pocit, že už vyzkoušeli všechno. O specializovaných centrech ale nemusí vědět. Po celé České republice je jich už třicet a věnujeme se tam především vážnějším případům migrén, které se nedaří vyřešit v běžné péči,“ vysvětluje neurolog Doležil. Více informací o akci na www.omigrene.cz. Přijďte na Dny otevřených center pro léčbu migrény a vstupte do světa, kde migréna nevládne.

Migréna 

Migréna je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí přibližně každý desátý.2 Dokáže sebrat až jeden pracovní měsíc ročně.3,4 Pulzující bolest hlavy doprovází série dalších příznaků, které mohou pacienta zcela paralyzovat a vyřadit z běžného života. Nejčastěji se jedná o nevolnost, citlivost na světlo a zvuky, komplexní únavu a zvracení.5 Je zásadní, aby lidé s migrénou byli v péči odborníka, který dokáže migrénu správně diagnostikovat a nabídnout jim nejvhodnější léčbu. K dispozici je dnes již cílená akutní i preventivní léčba.6

 

 

Seznam zdrojů:

  1. Czech Headache Society. Bolesti hlavy a jejich charakteristika [online]. [cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z: http://czech-headache.cz/bolesti-hlavy-a-jejich-charakteristika
  2. Charles A. The evolution of a migraine attack: a review of recent evidence. Headache. 2013; 53(2): 413–419.
  3. World Health Organisation. Headache Disorders [online]. Dostupné z: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/
  4. Steiner TJ et al. The impact of headache in Europe: principal results of the Eurolight project. J Headache Pain. 2014; 15:31: 1146–1158.
  5. National Institute of Neurological Disorders and Strokes. Migraine Information [online]. [Cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z: https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Migraine-Information-Page
  6. Czech Headache Society. Léčba migrény [online]. [Cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z: http://czech-headache.cz/lecba-migreny/