Hlídat si jen vitaminy nestačí. Proč je pro nás železo tak důležité?




Zdravá a pestrá strava, pravidelný pohyb a pořádná dávka vitamínů je jistě dobrou cestou k udržování zdravého těla i mysli. Řada lidí však zapomíná na důležitost minerálů a také železa. Přitom právě železo je jedním z nejdůležitějších prvků v lidském organismu a jeho nedostatek může mít na svědomí únavu, bledost, bolesti hlavy nebo způsobovat vznik aftů v ústech. Podívejte se s námi na základní fakta o železe a tipy, jak zabránit jeho nedostatku v organismu.

Pár slov o železe

Železo je jedním z nejdůležitějších prvků, které se v lidském těle nachází. Zastává celou řadu různých fyziologických úloh – od dýchání, přes správnou funkci svalů až po tvorbu červených krvinek. Nejvíce železa se nachází právě v červeném krevním barvivu, takzvaném hemoglobinu, který je přímo v červených krvinkách. Když máme v organismu málo železa, tvoří se nám málo červených krvinek, a ty nejsou schopny zajišťovat správný přenos kyslíku z plic do celého těla. Nedostatek železa se navíc projevuje řadou nepříjemných příznaků – zejména silnou únavou, nízkou koncentrací, poklesem výkonnosti, rychlým tlukotem srdce, nespavostí, bolestí hlavy, závratěmi, tvorbou aftů v ústech, neklidnými nohami, častou únavou svalů nebo vypadáváním vlasů, což vše může souviset s anémií, tedy chudokrevností. Udržování ideální hladiny železa je tedy pro správnou funkci našeho organismu i udržování zdraví zcela nezbytné, a to v každém věku.

Kdo nejčastěji trpí deficitem železa

Už jsme si řekli, proč je pro naše tělo železo zcela nezbytné, ale stále ještě nevíme, které skupiny jsou deficitem železa nejvíce ohrožené. Nedostatkem železa mnohem častěji trpí ženy než muži, a to nejen kvůli menstruaci, ale svůj podíl hraje i těhotenství. Právě v těhotenství je totiž ženský organismus nucen tvořit krev i pro miminko, navíc období porodu a šestinedělí je často doprovázeno ztrátou krve. Neméně náročné je i období kojení. Další ohroženou skupinou jsou aktivní a vrcholoví sportovci. V případě sportovců je tedy opět nutné dbát na doplňování železa, a to formou pestré stravy nebo různých doplňků. Právě pro ně je totiž železo důležité nejen ke správnému fungování organismu, ale i pro podávání skvělého sportovního výkonu, který by byl nedostatkem železa zásadně snížen. V neposlední řadě se nedostatek železa projevuje u onkologických pacientů, dětí a dospívajících nebo seniorů. To však neznamená, že by nedostatek železa nemohl potkat nikoho jiného. Pokud nedodržujete zásady racionální a pestré stravy, může nedostatek železa nebo dokonce chudokrevnost potkat téměř kohokoliv z nás. Dobrou zprávou je, že hladinu železa můžete rychle a snadno zjistit z krevních testů, které se prodávají k domácímu použití.

„Nedostatek železa je v populaci velmi častý, jakkoliv mnohdy může mít klinicky jen málo významné symptomy. Možných příčin je celá řada, od fyziologicky zvýšené poptávky až po nejrůznější patologické procesy. V obou případech je často nezbytné sáhnout po vhodné odpovídající suplementaci,“ dodává

farmakolog doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.

Jak získat železo ze stravy

Strava je alfou a omegou získávání železa. Nejvíce železa se nachází v tmavém mase a vnitřnostech. Dále také v luštěninách (čočka, fazole, sója, cizrna), obilovinách, oříšcích a semenech, spirulině, klíčcích nebo ovoci a zelenině. Z ovoce jsou nejlepším zdrojem železa meruňky nebo švestky, ze zeleniny pak brokolice, špenát nebo mangold. Pokud chcete zvýšit efektivní vstřebávání železa, dejte si jídlo bohaté na vitamin C, třeba citrusy, kiwi nebo zeleninu. Pozor byste si naopak měli dát na nadměrnou konzumaci kávy nebo čaje, které mohou vstřebávání železa do organismu snižovat. Určité riziko nedostatku železa může také představovat nevyvážená strava a dlouhodobě omezená konzumace tmavého masa. Pokud jste tedy vegetariáni či vegani, poraďte se se svým lékařem, jak nedostatku železa formou nastavení jídelníčku nebo suplementací předejít.

Doplňky stravy s obsahem železa

Ačkoliv je nejlepším zdrojem železa pestrá strava, v některých případech je nutné železo dále suplementovat pomocí doplňků stravy. V žádném případě však tyto doplňky pestrou stravu nenahrazují, je tedy nutné dbát především na ní.  Na trhu existuje velké množství doplňků stravy s obsahem železa, ty s obsahem minerálního železa však mohou mít nežádoucí účinky.

Bezpečnou variantou je například GlobiFer forte, jenž obsahuje železo s přírodním hemoglobinem, který je našemu organismu vlastní. Díky tomu se snadno vstřebává a nezpůsobuje doprovodné trávicí obtíže, jako například zácpu, průjem, zvracení či nevolnost.

Farmakolog doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. k tomu dodává: „GlobiFer forte vykazuje minimální vedlejší účinky v trávicím traktu, má vysokou biologickou dostupnost a velmi dobrou snášenlivost. Často řešíme případy pacientů, kteří mají citlivé trávení nebo různé nemoci trávicí soustavy, a zde je obrovskou výhodou, že tento přípravek nedráždí sliznici střev.“

Foto: Unsplash