Na brněnském Festivalu chutí ochutnáte piva z padesáti minipivovarů
Malé pivovary se staly v naší stoleté zemi unikátem. Všechny mají zajímavý příběh a podmanivé kouzlo místa, což ocení každý, kdo je zmožen. Potkáte-li takový nějaký na cestě, hned máte důvod být o trochu veselejší. S velkým rozvojem domácí turistiky totiž přišel i boom regionálních minipivovarů. Brněnské výstaviště skýtá možnost zahřívacího kola před sezonou, tak proč jí nevyužít…
„Momentálně víme asi o 360 takovýchto podnicích, další čtyřicítka čeká na poslední povolení. Takže můžeme mluvit o čtyřech stovkách,“ vypočítal Radovan Koudelka z Českomoravského svazu minipivovarů. Jen za loňský rok ví o čtyřicítce nových „přírůstků“. Stále více oblíbené podniky s výstavem do 10 tisíc hektolitrů navazují na někdejší tradici, rostou u turisticky významných míst.
Dobroty téměř padesátky z nich bude možné ochutnat od 1. do 3. března na Festivalu chutí, který se odehraje na brněnském výstavišti a je součástí tradičních veletrhů potravin a nápojů, v čele s veletrhem SALIMA.
Pro třetinu turistů je minipivovar cíl
Vzniku minipivovarů nahrávají i čísla, která vzešla z průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR). Tři turisté z deseti malé pivovary vyhledávají jako svojí cílovou destinaci, téměř polovina zákazníků je připravena si za lokální zlatý mok i připlatit.
Velkých pivovarů je v České republice 45 a tvoří 98 procent veškerého výstavu, který byl v roce 2016 20 milionů hektolitrů. Malé pivovary výborně doplňují trh velkých hráčů a nabízejí chuťově rozmanitá piva, často spojená s lokálním příběhem a vazbou na místní region. „To je jejich síla. Každý měsíc mohou vytvořit nový speciál, to u velkovýroby není možné,“ popsal Radovan Koudelka. I v případě minipivovarů je gró výroby tradiční ležák plzeňského typu, zkouší se však právě belgická piva, ale a podobně.
A co je kromě příběhu pro minipivovar důležité? „Samozřejmě sládek, ten je vlastně takový šéfkuchař a za jeho výtvory se – stejně jako v restauraci – zákazníci vrací,“ řekl Koudelka ze svazu minipivovarů. Těch je vzhledem k raketovému nárůstu podniků nedostatek a právě i svaz se zasazuje o jejich vyšší počet a vzdělávání. Situace se řeší například i tak, že jeden sládek spolupracuje s více podniky a v každém minipivovaru má spolehlivého odborníka, který „jeho“ pivo pohlídá.
Pivní speciály na Festivalu chutí
První ročník Festivalu chutí přivítá na padesát českých a moravských minipivovarů. Návštěvníci ochutnají stovky piv a chybět nebudou ani jedinečné pivní speciály. Svůj nejsilnější speciál přiveze i Hauskrecht a k vyzkoušení bude i Divadelní masopustní speciál. Další speciály ochutnáte u Nachmelené opice nebo Pegasa. Zajímavá jsou i piva od pivovaru Faltus, jehož majitel pojmenovává produkty po svých blízkých. Setkáte se tak například s pivem Andrea, Kryštof nebo Viktor.
Kromě piva ochutnají návštěvníci Festivalu chutí i další dobroty, například sýry, paštiky, těstoviny, masné výrobky, med, cukrovinky nebo výborné mošty.