Svátek práce byl zneužíván komunismem a dodnes je s ním mylně spojován…
Mnoho lidí, přesněji ti, kteří vyrůstali před rokem 1989 mají 1. máj spojený s průvody, mávátky, transparenty, proslovy státníků a zástupců Mladé fronty na tribunách, ale také s opentlenými alegorickými vozy. Ještě dnes si někteří myslí, že to je svátek politických struktur v socialistických zemích, ale není tomu tak, i když pro ně byl jedním z nejdůležitějších svátků v roce! Masově byl preferován názor, že jde o deklaraci jednoty pracujících a vládnoucí moci, vlastně nebyl připouštěn jiný…
Svátek práce je mezinárodní svátek a slaví se 1. května. Tento den pracujících je ctěn od roku 1890. Prosadila ho v roce 1889 na návrh francouzských socialistů II. internacionála. Je připomínkou Haymarketského masakru a uctěním památky dělníků, kteří přišli o život při zprvu poklidné stávce amerických dělníků v Chicagu pod vedením odborů, která se uskutečnila v roce 1886. Protest se protáhl na několik dní a vyústil ve skutečný masakr, když při demonstraci na Haymarket square byla mezi policisty vhozena bomba, po čemž následovala střelba do dělníků.
V soudním procesu bylo obžalováno několik anarchistů a přesto, že důkazy nebyly průkazné, bylo jich několik odsouzeno. K trestu smrti za odpálení bomby byly odsouzeni: August Spies, Albert Parsons, Adolph Fisher, George Engel a Louis Lingg, který však spáchal sebevraždu. Popraveni byli 11. listopadu 1887.
V českých zemích byl poprvé tento den uctěn v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Pod vedením KSČ se tento svátek stal „povinně“ oslavovaným napříč všemi obory a stal se jedním z nástrojů, jak demonstrovat moc vládnoucí garnitury, nikoli pracujících…
Lenka Žáčková