Nová metoda výběru spermií může významně zvýšit šance na otěhotnění




S problémem neplodnosti se v České republice v současnosti potýká téměř každý pátý pár a příčiny jsou dnes už mezi oběma pohlavími rozložené rovnoměrně. U mužů bývá nejčastějším důvodem nedostatečná kvalita a kvantita spermií, proto právě výběr „životaschopných“ spermií významně zvyšuje šanci na úspěšné otěhotnění během léčby IVF. Do popředí se v poslední době dostává zejména nová metoda mikrofluidní separace spermií, která je šetrnější a v laboratorních podmínkách dokáže imitovat přirozený mechanismus výběru spermií.

Běžně se na oddělení spermií ze zkapalněného ejakulátu používá centrifugace. Nevýhodou této metody ale je zvýšení intenzity oxidačního stresu spermií a riziko fragmentace jejich DNA, což může v konečném důsledku komplikovat proces otěhotnění. Mezi novější metody patří též magneticky aktivovaná separace spermií (MACS), při které se zachytávají spermie, jejichž schopnost oplodnit vajíčko je snížená. Ještě větší šanci na úspěšný výběr kvalitních spermií nabízí alternativní metoda mikrofluidní separace spermií, která imituje přirozený mechanismus výběru spermií.

„Mikrofluidní separace spermií představuje novou možnost výběru spermií na základě jejich standardního pohybu v prostředí, které napodobuje podmínky v ženském reprodukčním systému. V zásadě tak dochází k přirozené selekci spermií, jež jsou nejvhodnější pro proces oplodnění,“ vysvětluje RNDr. Renata Hüttelová, vedoucí embryologické laboratoře kliniky IVF CUBE v Praze, kde tuto metodu začali využívat mezi prvními v ČR.

Tento mechanismus se v laboratorních podmínkách napodobuje prostřednictvím mikrofluidních čipů. Ty fungují jako filtr, přes který se dostanou jen zdravé a kvalitní spermie. „Spermie ze zkapalněného ejakulátu se přesouvají ve skleněné komoře přes různé mikrobariéry a membránu až do sběrné komůrky. Ty pak použije embryolog pro oplození vajíček. Metoda tak vyfiltruje ty nejvhodnější spermie, které by se k vajíčku dostaly i v přirozeném prostředí ženské pohlavní soustavy, a to bez nutnosti jakéhokoliv dalšího zpracovávání ejakulátu,“ vysvětluje embryoložka. Podle výsledků dosavadních studií mají takto vytříděné spermie lepší pohyblivost, genetickou kvalitu i morfologii. Použitím této metody lze zvýšit úspěšnost léčby až o 20-25%.

„Cílem moderní léčby neplodnosti metodami IVF je co nejvíce se přiblížit přirozeným procesům a zároveň získat co nejkvalitnější embrya. Spolu s nimi totiž přímo úměrně stoupá možnost otěhotnění při co nejmenším počtu terapií. Proto je důležité zaměřit se nejen na kvalitu vajíček, ale i na kvalitu spermií. Využití nových postupů jako je právě mikrofluidní separace spermií v sobě zahrnuje oba uvedené požadavky. Zvládnutím různých technik a přístupů používaných v labortoři, které navíc můžeme navzájem také kombinovat. Nám umožňuje vhodně nastavit léčbu tak, aby vyhovovala individuálním potřebám léčeného páru s jasným cílem – pomoci páru k narození zdravého dítěte,“ dodává RNDr. Renata Hüttelová.

Metoda mikrofluidní separace spermií je vhodná zejména pro páry po opakovaně neúspěšných embryotransferech nebo při nižší úspěšnosti oplodnění vajíček v předcházejícím IVF cyklu. Je metodou volby také v případech, kdy diagnostické testy prokázaly vyšší podíl fragmentované DNA u spermií. V současnosti metoda není proplácena z veřejného zdravotního pojištění, pacienti si metodu hradí sami dle ceníku každého zařízení, který metodu v rámci IVF terapie poskytuje.

Popis k obrázku:

Schéma čipu určeného pro mikrofluidní separaci spermií

1 – místo pro vpravení vzorku do čipu

2 – místo pro vpravení fyziologického média (vytváří prostředí pro pohyb spermií)

3 – spodní komora čipu

4 – horní komora čipu

5 – mikroporézní membrána mezi komorami

Šipky naznačují pohyb spermií při průchodu čipem.

Fotogalerie